RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Zapowiadane od kilku lat zmiany powoli stają się faktem. Już dziś zapraszamy do testowania naszej nowej strony. Na początek w odmienionej odsłonie prezentujemy Aktualności, Radiowe adresy, Historię i kilka nowości. Te działy aktualizowane będą już tylko w nowej wersji. Prace nad przeniesieniem pozostałych części serwisu trwają. Wszystkich, którzy chcieliby się w nie włączyć zapraszamy do współpracy.

Otwarcie nowej odsłony niech będzie też okazją do powspominania...

Wszystko zaczęło się w roku 1981, kiedy to późniejszy założyciel serwisu pojawił się na tym świecie. Już od najmłodszych lat interesował się stojącym nad łóżkiem radiem... ;-) Pierwszy swój odbiornik dostał w szkole podstawowej i wtedy się zaczeło... Od tego momentu nie było już wycieczki szkolnej czy wyjazdu rodzinnego bez radia. Wtedy też narodziła się potrzeba posiadania wykazu stacji radiowych nadających w Polsce (miasta, częstotliwości itd.)... Pierwszym spisem, który trafił w jego ręce był wykaz opublikowany w 1995 roku w miesięczniku "Radioelektronik". Jednak sytuacja w eterze zmieniała się wtedy dość szybko, a „Radioelektronik” z drukowaniem kolejnego spisu czekał aż dwa lata...
W tym czasie w ręce późniejszego założyciela serwisu wpadł internet... W sieci dostępne było kilka konkurencyjnych spisów - m.in. na stronie Starogardu Gdańskiego, na serwerze bezpłatnych kont Polbox-a (Zawalich) czy legendarny już chyba prowadzony przez Fina Esko Nykanena... Niestety część z nich została zaktualizowana tylko raz – podczas zakładania strony, a ten ostatni oprócz wielu trafionych zmian zawierał też trochę takich, które do tej pory nie weszły w życie... Nadszedł więc czas na stworzenie ze wszystkich dostępnych wykazów tego jednego – idealnego ;-). Na domowym komputerze pojawił się więc plik radio.xls. Kolejne wersje „domowego” wykazu powstawały do 6 października 2001 roku, ale już od 25 marca 2001 roku na stronie www późniejszego założyciela serwisu (na serwerze uczelnianym) pojawiały się wersje Polska.txt. Zbiegło się to czasowo m.in. z zakończeniem przygotowywania wykazu przez Esko Nykanena.

Pojawienie się pliku z wykazem na serwerze spowodowało poprawienie jego aktualności. Nieliczni, którzy już wtedy odnaleźli go w sieci przysyłali uzupełnienia, które niezwłocznie były uwzględniane... Dzięki temu niemal z dnia na dzień wykaz stawał się coraz bardziej zgodny z rzeczywistością...

26 kwietnia 2001 roku wykaz wraz ze stroną przeniósł się na serwer Klubu Chipa. Kilka miesięcy później pojawili się pierwsi stale korespondujący Czytelnicy - wśród nich Marcin z Sosnowca i Bogusław z Rzeszowa, ale gdyby miałyby się tu pojawić wszystkie imiona, to pewnie żadna inna informacja w tym tekście już by się nie zmieściła... To m.in. dzięki ich sugestiom w wykazie powstawały kolejne kolumny, zmieniła się także forma pliku z .txt na .html (2.10.2001).

klub.chip.pl/sagan (2001)

Kolejnym wielkim wydarzeniem w historii wykazu była przeprowadzka na serwer Terramail i dołączenie do raczkującego wtedy serwisu RadioPolska. Nieoficjalnie serwis wystartował 24 maja 2002 roku, a oficjalnie - po wprowadzeniu drobnych poprawek i uzupełnieniu - tuż po sesji egzaminacyjnej na uczelni - 18 czerwca 2002 roku. Ten czas to m.in. duża rzesza nowych Czytelników - wśród nich Krzysztof, Przemek, Szymon, Łukasz... Dzięki nim serwis rozbudowywał się o nowe działy, a wykaz stał się - jak określili go niektórzy Czytelnicy - najlepszy w Polsce.

radiopolska.terramail.pl (2002)

Później zaczęły się problemy z serwerem... Zdarzało się, że cotygodniowa (w zasadzie) aktualizacja na serwerze zamieszczała się przez dobre kilka godzin... Po kilku miesiącach męczenia się z aktualizacjami zapadła decyzja - serwis przenosi się na inny serwer. Były to czasy, gdy na strone wchodziło średnio około 100 osób dziennie.

3 marca 2003 roku serwis RadioPolska pojawił się na serwerze Bydnet. Nowy serwer to nowe możliwości - zwiększyło się tempo wczytywania stron, uruchomione zostało Forum... Od tego czasu liczba Czytelników RadioPolski zwiększyła się czterokrotnie - do średnio ponad 400 osób dziennie. RadioPolska na serwerze Bydnet to również nowe działy - serwis rozbudowany został o część telewizyjną, pojawił się dział poświęcony wspomnieniom, opisy odbiorników i komentarze (z prawdziwego zdarzenia) do aktualności.

radiopolska.bydnet.pl (2003)

Kolejna zmiana przyszła w grudniu 2004 roku. To była wręcz rewolucja – kod pisany od podstaw we wspaniałym programiku Pawła Przewłockiego ezHTML zastąpiony został dynamicznym gotowcem o nazwie Geeklog. Siłą rzeczy zmieniła się też szata graficzna strony... która została z nami przez kolejne dziewięć lat... i skrócił się adres. Zostało po prostu radiopolska.pl. 25 kwietnia 2007 roku tworzony od sześciu lat wykaz przeszedł metamorfozę i z formy statycznej przekształcił się w bazodanowe zestawienie w pliku php. Wraz z nim ruszyła galeria zdjęć obiektów nadawczych... Nie zawsze było łatwo. Zdarzało się, że panowie ochroniarze chcieli, abyśmy prześwietlili karty w naszych aparatach... ale ostatecznie udało się zbudować całkiem pokaźną bazę, która do dziś jest uaktualniana. I jeszcze jedna przełomowa data... 22 stycznia 2012 roku ruszył dział „Radiowe adresy”, który był taką pierwszą jaskółką nadchodzących zmian...

radiopolska.pl (2004)

Dziś prace są jeszcze w toku, ale mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zaprezentujemy kolejną rewolucyjną zmianę w tworzonym od 2003 roku wykazie. Ale na razie sza :)