RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Jak informują nasi Czytelnicy, w Kędzierzynie-Koźlu w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy po raz drugi zmieniła się lokalizacja, z której nadawany jest sygnał dwóch programów Polskiego Radia – Jedynki i Czwórki. Na przełomie lipca i sierpnia obie stacje opuściły jeden z kominów Elektrowni Blachownia, na który przeprowadziły się w styczniu br., i powróciły na wykorzystywany wcześniej obiekt Emitela przy ulicy Piramowicza. Przeprowadzka wiąże się ze zmniejszeniem zasięgu na obu częstotliwościach – teraz po odbiorze na 101,8 MHz i 97,3 MHz w zachodniej części aglomeracji śląskiej nie ma już śladu.

W przeprowadzonym pod koniec ubiegłego roku przetargu na emisję programów Polskiego Radia w Kędzierzynie-Koźlu Emitel przegrał ze spółką RDF2. Ta ostatnia, na mocy umowy obowiązującej od 1 stycznia br., zorganizowała nowy obiekt i rozpoczęła świadczenie usług dla publicznego nadawcy. Jednak – choć emisja ruszyła na początku roku – do sierpnia na stronach internetowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie pojawiła się informacja o wydaniu pozwolenia radiowego zezwalającego nowemu operatorowi na nadawanie z komina. Dokumenty takie dotyczące innych miast, w których od początku tego roku swoje usługi świadczy zamojska spółka – Ciechanowa, Częstochowy, Inowrocławia i Opola – wydane zostały 15 i 17 lipca br. Sam operator, według opublikowanych przez UKE danych, stosowny wniosek złożył pół roku po rozpoczęciu emisji – 3 czerwca br.

Historia dotycząca jednej z dwóch przeniesionych częstotliwości – 101,8 MHz – jest jeszcze bardziej skomplikowana. Według przygotowanej na zlecenie RMF Classic przez Instytut Łączności z Wrocławia analizy, po przeniesieniu Jedynki w Kędzierzynie-Koźlu na 105,4 MHz, krakowska stacja z muzyką klasyczną i filmową mogłaby w sposób niezakłócony wykorzystywać ją na Śląsku. Obecna bowiem – 94,1 MHz – jest zagłuszana przez silną stację czeską. 16 marca 2010 roku przeprowadzono nawet emisję testową na 101,8 MHz, która przyniosła pozytywne dla nadawcy rezultaty. Ostatecznie jednak na taką zmianę nie zgodziło się Polskie Radio, a po kilku miesiącach rozpoczęło nadawanie z komina znacznie zwiększając zasięg.


Comments

Monter *.dynamic.chello.pl 18-08-2014 22:18

Pozostaje otwartym pytanie, kto obecnie odpowiada za emisję. Jeżeli dalej spółka RDF, co wobec tzw. oferty ramowej dostępu do infrastruktury nadawczej jest prawnie możliwe, to zrobiła świetny interes.


Posting comments after three months has been disabled.