RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Niemal dokładnie dziesięć lat po wejściu pierwszym i prawie sześć lat po wejściu drugim Radio Plus po raz trzeci weszło na rynek warszawski. We wtorek 1 lipca br. o 5:54 w stolicy na częstotliwości Radia Józef zabrzmiał dżingiel "Radio Plus Józef", a sześć minut później w miejsce nadawanych przez Radio Józef serwisów Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia pojawiły się wiadomości Radia Plus (posłuchaj mp3). To efekt porozumienia zawartego pomiędzy Archidiecezją Warszawską a spółką Eurozet, w wyniku którego powstał projekt medialny Radio Plus Józef. Programu sieciowego Plusa na 96,5 MHz mieszkańcy Mazowsza mogą słuchać od poniedziałku do piątku od godziny 6:00 do 14:56. Pozostały czas wypełniają audycje o charakterze ewangelizacyjnym i edukacyjnym oparte na nauczaniu Kościoła katolickiego - czyli takie, jakie dotychczas wypełniały antenę Radia Józef. Ponadto w programie sieciowym obecne będą kilkuminutowe okienka lokalne (mp3).
Na antenie stacji już od kilku dni trwała akcja informująca o zmianach. Nadawane były spoty wyjaśniające o co chodzi w całej sytuacji oraz audycje omawiające przyszłość rozgłośni (spot 1, spot 2, spot 3, spot 4, spot 5). W wydaniu specjalnym audycji "Kościół i świat" dyrektor Radia Józef - ks. Marcin Brzeziński - mówił, że zmiany te nie były spowodowane potrzebą programową, bowiem Radio Józef było w stanie nadawać program całodobowy, a potrzebą ideową - budowy silnej ogólnopolskiej sieci katolickiej - i finansową. W rozmowie dyrektor zaznaczał, że Radio Józef nie zostało sprzedane, że zachowało swoją odrębność strukturalną jak i własne studio. Dodatkowym pozytywnym efektem zmian może być również pojawienie się w większym wymiarze niż ma to miejsce obecnie niektórych pozycji programowych Radia Józef w rozgłośniach sieci Plus. Tymczasem zaraz po pierwszych informacjach dotyczących zmian w programie słuchacze zorganizowali akcję mającą na celu ratowanie rozgłośni. Na stronie ratujmyradiojozef.pl można zadeklarować swego rodzaju abonament na utrzymanie ewangelizacyjnego charakteru stacji.
W związku z ograniczeniem czasu nadawania programu lokalnego część audycji obecnych w Radiu Józef zniknęła z anteny, a inne pojawiają się w nowej, ograniczonej czasowo formie. Do tej pierwszej grupy należy poranny program "Poranek z zacięciem" i pasmo poradnikowe Patrycji Michońskiej "Kolorowy magazyn dla Ciebie", do drugiej "Encyklopedia New Age dla chrześcijan". Dotychczas była to niemal godzinna audycja nadawana w poniedziałki po 14, a po zmianach jest to dziesięć krótkich wejść tygodniowo w okienkach w czasie programu sieciowego. Zmniejszyła się także liczba osób przygotowujących program lokalny - od lipca na 96,5 MHz nie można już usłyszeć m.in. prowadzącego takie audycje jak "Poranek z zacięciem", "Przylądek podróżnika", "Meritum" i "Katechizm poręczny" Pawła Krzemińskiego.
Obecnie Radio Plus Józef nadaje swój program z Pałacu Kultury i Nauki z mocą ERP 10 kW, jednak - jak pisał Press - TP EmiTel zapowiada, że wkrótce PKiN ma się stać obiektem wyłącznie dla nadajników małej mocy. Zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi na częstotliwości 96,5 MHz można nadawać z mocą ERP 120 kW.
To już drugie podejście do współpracy Radia Józef i Radia Plus. Poprzednio - w czerwcu 1998 roku - program sieciowy Radia Plus całkowicie wyparł z anteny programy lokalne. Sytuacja taka trwała do 2 lutego 2001 roku.
 

Krótka historia Radia Józef (m.in. na podstawie książki "Katolickie Radio Warszawa 1991-1996")
Pierwsze plany stworzenia rozgłośni Archidiecezji Warszawskiej sięgają początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas - po akceptacji ks. prymasa Józefa Glempa - ks. biskup Kazimierz Romaniuk powołał trzyosobowy zespół złożony z ks. Jana Sochonia, ks. Czesława Sadłowskiego, który stworzył radio parafialne z Zbroszy Dużej koło Grójca i ks. Tadeusz Łakomiec - twórca radia parafialnego w Miedzeszynie. Ostatecznie ta ostatnia rozgłośnia - przekształcona później m.in. w Katolickie Radio Warszawa i Radio Warszawa-Praga - w 1992 roku działała pod szyldem Archidiecezjalna Radiostacja Warszawa Miedzeszyn. Po przekształceniach administracyjnych rozgłośnia ta stała się stacją diecezji warszawsko-praskiej.
Pomysł stworzenia Radia Józef narodził się, gdy w lutym 1993 roku Archidiecezja Warszawska na mocy porozumienia Państwo-Kościół otrzymała częstotliwość 96,5 MHz. Początkowo jednak - z uwagi na brak sprzętu i przygotowania - zdecydowano się na przekazanie jej tymczasowo w użytkowanie Radiu Maryja. Nadajnik toruńskiej rozgłośni został uruchomiony dwa miesiące później. Pierwsza audycja Radia Józef nadana została 29 czerwca 1994 roku. Wówczas program był nadawany przez nieco ponad dwie godziny dziennie - od 16:50 do 19:00 jako lokalne okienko w programie Radia Maryja. 20 listopada 1994 roku czas ten został wydłużony do pięciu godzin - od 15:00 do 20:00. Zakończenie dzielenia częstotliwości z Radiem Maryja miało miejsce rok później, gdy stacja ojca Tadeusza Rydzyka przeniosła się najpierw na 95,2 MHz, a następnie na 89,1 MHz. Dyrektorem rozgłośni Archidiecezji Warszawskiej był wtedy ks. Rafał Markowski. O tym jakie to jest radio mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" z 27 stycznia 1995 roku ("Poświęcony eter"): "Staramy się tłumaczyć rzeczywistość przy pomocy katolickiej nauki społecznej. Radio katolickie ma być przede wszystkim bardziej refleksyjne". Już wówczas większość programu stanowiły audycje słowne - informacyjne i publicystyczne. W 1996 roku program nadawany był przez 18 godzin na dobę. W ramówce obok takich pozycji jak "Ewangelia dnia", "Anioł Pański", "Koronka do Miłosierdzia Bożego" czy "Apel Jasnogórski" znajdowały się wiadomości, felietony, audycje edukacyjne, kulturalne i muzyczne.
W czerwcu 1998 roku w miejscu Radia Józef pojawił się Józef Plus... a trzy miesiące później Radio Plus Warszawa. Zmienił się też charakter programu na - jak to określił w rozmowie z "Życiem" z 14 września 1998 roku ("Józef Plus ewangelizacja") Cezary Michalski, zastępca dyrektora programowego Plusa, "poważny i dynamiczny". Na antenie można było usłyszeć m.in. ojca Jacka Salija, Jana Pospieszalskiego, Rafała Ziemkiewicza, Adama Pawłowicza, Piotra Semkę i Roberta Tekielego. Wówczas zmiana charakteru nie przypadła do gustu słuchaczom - "Kiedy w wakacje zaczęliśmy nadawać na falach Radia Józef, dzwonili do nas oburzeni słuchacze z zawołaniem 'Co zrobiliście z Józefem'" - mówił w rozmowie z Życiem Cezary Michalski. Przez niemal trzy lata Radio Plus Warszawa nadawało w całości program przygotowywane przez Porozumienie Programowe Plus. Zmieniło się to 2 lutego 2001 roku, gdy decyzją prymasa Józefa Glempa na 96,5 MHz pojawiły się pasma lokalne. Osiem miesięcy później zakres współpracy z siecią Plus został jeszcze bardziej ograniczony, a rozgłośnia przyjęła nazwę Radio Plus Św. Józef. Od czerwca 2002 roku nadawało jako Radio Józef 96,5 fm. Stacja ma też w swojej historii epizod z 2005 roku pod hasłem "Zawsze chrześcijańskie granie". Koncesja na nadawanie programu Archidiecezji Warszawskiej wygasa za trzy lata.

Krótka historia Radia Plus
Plan stworzenia sieci rozgłośni diecezjalnych retransmitujących profesjonalny program satelitarny i nadających w wybranych godzinach program lokalny został ogłoszony na Konferencji Episkopatu Polski już w połowie 1991 roku - w czasie gdy dopiero zaczynały powstawać pierwsze stacje katolickie w naszym kraju. Pomysł ten zgosił założyciel rozgłośni w Miedzeszynie, ks. Tadeusz Łakomiec. Według tej koncepcji koszt produkcji programu i wynajęcia satelity byłby rozłożony na wszystkie 27 istniejących wówczas diecezji. Z załączonego kosztorysu wynikało, że koszt wykorzystania łącza satelitarnego ponoszony przez jedną diecezję wynosiłby jedynie 45 dolarów. Na realizację tego planu trzeba było czekać jeszcze siedem lat.
Wcześniej - bo w 1993 roku - powołane zostało Stowarzyszenie Rozgłośni Katolickich VOX. Projekt statusu VOX został zatwierdzony na 261. Konferencji Episkopatu Polski w dniach od 29 kwietnia do 1 maja 1993 roku, a 22 października tego samego roku stowarzyszenie otrzymało osobowość cywilno-prawną. VOX dysponował własnym studiem w którym przygotowywał audycje oraz organizował wymianę programową pomiędzy stowarzyszonymi rozgłośniami. Każda ze skupionych w nim stacji nadawała program pod własną nazwą. W jednych przypadkach miał on charakter zbliżony do rozgłośni świeckich, w innych przeważała tematyka społeczna i religijna. Jak przewidywała "Rzeczpospolita" z 27 stycznia 1995 roku ("Poświęcony eter"), dużą przyszłość mają przed sobą katolickie radia lokalne o charakterze społeczno-kulturalnym (Radio Ciechanów), które tematyce religijnej poświęceją tylko 20-25% czasu antenowego. Z deklaracji duchownych wynika, iż model komercyjnego radia katolickiego reprezentowany dziś przez gdańskiego Plusa, znajdzie się w zdecydowanej mniejszości.
Przewidywania te nie sprawdziły się, bo to właśnie w oparciu o fenomen powstałego w 1992 roku gdańskiego Plusa trzy lata później stworzona została ogólnopolska sieć, a ściślej - Porozumienie Programowe. I tak próbnie w czerwcu 1998 roku, a pełną parą trzy miesiące później ruszył program przygotowywany przez takie osoby jak ojciec Jacek Salij, Jan Pospieszalski, Rafał Ziemkiewicz, Adam Pawłowicz, Piotr Semka i Robert Tekieli. Hasła, które można było wówczas usłyszeć na antenie Radia Plus brzmiały "Radio Dobrze Nastawione" i "Wiemy co się święci". Niecałe trzy lata później doszło do kryzysu - trwały poszukiwania nowego inwestora, z sieci zaczynała się wymykać rozgłośnia warszawska, niewynagradzani pracownicy ogłosili strajk, a produkcja serwisów informacyjnych przenosiła się do Katowic i do Gdańska... Problemy - jak przy użyciu czarodziejskiej różdżki - miały zniknąć po otrzymaniu przez Plusa nowej częstotliwości w Warszawie. I choć początkowo się nie udawało, to ostatecznie spółka Nadawca pokonała w konkursie o koncesję na program społeczno-religijny Kościół Zielonoświątkowy. I rzeczywiście - inwestor, Dresdner Kleinwort Capital, zainwestował w Plusa blisko 5 milionów dolarów. Sieć zaczęła żyć nowym życiem, grać nową muzykę i zmieniła hasło na "Twoja nowa muzyka, najlepsza muzyka na dziś". Warszawski nadajnik pracujący na częstotliwości 93,3 MHz uruchomiony został 14 sierpnia 2002 roku. 10 marca 2003 roku Plus zmienił format na soft AC i wprowadził hasło "Łagodne przeboje". Na lata 2002-2003 przypada dalszy - po Radiu Józef i Radiu Warszawa-Praga - odpływ stacji diecezjalnych z sieci. Dwa lata później dochodzi do kolejnego kryzysu w wyniku którego powstaje konkurencyjna do Plusa sieć katolicka - VOX FM. I to właśnie w ręce tej organizowanej przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa sieci 22 września 2005 roku trafiła warszawska częstotliwość Plusa. We wrześniu 2007 roku Radio Plus zmieniła swoje hasło z "Łagodne przeboje" na "Przeboje w dobrym nastroju".

Comments

Radio Freq 01-07-2008 17:19

Faktycznie, zamiast radia Jozef jest Plus

Majkell 01-07-2008 21:00

Hmm, a dlaczego w tym artykule jest mowa o jakimś nikomu nie znanym Dresdner Kleinwort Capital, a nie ma choćby wzmianki o Ad.poincie/Eurozet?

Krzysztof Sagan 01-07-2008 21:17

@Majkell: opisanie całej historii Plusa to byłaby kilkutomowa książka. Tutaj - jak sama nazwa wskazuje - jest to wersja skrócona. Nie ma więc o Prokomie, nie ma i o AdPoincie i o Eurozecie... A nazwa niemieckiego funduszu pojawiła się tylko dlatego, że to w tym okresie przypadał najgłębszy chyba kryzys sieci, który po jego wejściu miał natychmiast zniknąć. Przed wejściem AdPointu ani Eurozetu prowadzący poranek nie strajkowali podając tylko cztery razy w ciągu pasma aktualną godzinę, a dziennikarze nie przestawali przygotowywać wiadomości.

plusowiec 02-07-2008 00:49

Przegladam sobie wpisy na stronie Radia Jozef i zachodze w glowe... Z jednej strony narzekanie, o muzyke (ze nazbyt swiecka), ze Eurozet jest be, ze radio to od 15 dopiero jest i pytam: skad tyle jadu i nienawisci? RJ dostalo najwiecej ze wszystkich wchodzacych w sklad Plusa rozglosni. Czemu sluchacze Jozefa na rowni traktuja calego Plusa - sa przeciez Plusy ktore maja duzo programow misyjnych... Niepokoi mnie jedno - ze jedna rozglosnia w Warszawie, ktora nie dosc ze dostala tak duzo od Eurozetu bedzie jeszcze miala czelnosc wtracania sie w sprawy calej sieci. Cos tutaj jest chyba nie tak. Poza tym bezczelnoscia jest umieszczanie na stronie RJ banera z haslem ratujmy RJ i ze zjadana rybka - symbolem RJ w obecnej sytuacji. Prywatne rzeczy powinny miec miejsce gdzie indziej. Gdyby inna rozglosnia nalezaca do sieci Plus zrobilaby cos podobnego, Eurozet szybko by te sprawe zalatwil no ale ze to jest Warszawa...

Krzysiek 02-07-2008 13:11

Właśnie zmienił się RDS na 96,5 MHz. W PS doszła jedynie klatka _PLUS___, a wokół _JOZEF__ zniknęły plusiki. Kod PI bez zmian - 30BD.

Użytkownik 03-07-2008 06:10

Czyli jadąc przez Polskę radio samo nie przełączy się między Plusami???

krs 35 03-07-2008 11:53

:smile:I bardzo dobrze! Nareszcie coś zsensem na 96,5,byłoby jeszcze lepiej,gdyby plus nadawał całodobowo 7 dni w tygodniu.Gratulacje!!!

SanRafael 03-07-2008 21:00

a nie zwiększą zasięgu??

SanRafael 03-07-2008 21:01

a nie zwiększą zasięgu?? na podlasiu nie ma żadnego plusa ani vox fm na południe od białegostoku

ssjmarek 03-07-2008 23:01

Napewno przy przeniesieniu do Raszyna (Łaz) automatycznie moc podskoczy do 120kW. Ale na mój gust pewnie koło sierpnia dopiero

Krzysiek 04-07-2008 00:07

@Użytkownik: Problem braku przełączania się odbiorników występuje nie tylko na tym odcinku. W ogóle wygląda na to, że Plus nie przywiązuje do tego większej wagi - jeśli się nic nie zmieniło, to \"swój\" kod PI ma też np. Plus Legnica, Plus Opole, Plus Głogów i Plus Bydgoszcz z Bydgoszczy. Z tym ostatnim historia jest o tyle ciekawa, że Plus Bydgoszcz z Inowrocławia kod PI ma sieciowy (choć stary). Gdy to zauważyłem pełny wiary w pomyłkę wysłałem do Plusa maila... ale w mailu zwrotnym przeczytałem mniej więcej coś takiego \"kod PI w Bydgoszczy został zaprogramowany zgodnie z polityką Eurozet\".
A jeszcze a propos starego kodu sieciowego - przypomnę może, że chodzi o to, że gdy Plus się podzielił i część stacji weszła do sieci VOX FM to właśnie ta druga sieć \"przejęła\" kod 321C... Tak się zastanawiam czy \"przejęła\" to właściwe słowo, ale chyba tak... Prawnie nie jest to nigdzie uregulowane, a jak Plus nie chciał żeby jego stacje nie przełączały się na VOXa to mógł jedynie zmienić swój kod. I tak zrobił, choć nie wszędzie. Gdy ostatnio sprawdzałem istniała jeszcze możliwość przełączania się Plusa Kielce na VOX FM Kraków.


Posting comments after three months has been disabled.